  • Zoro # G011240096
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
0.3025 in
Finish
AlTiN
Head Width
0.303 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FGI-9114X
Zoro #
G011240096
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
0.3025 in
Head Width
0.303 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.2775 in
Tooth Width
0.0400 in
Details
Finish
AlTiN
Overall Reach
1-1/4 in
Centerline Offset
0.1463 in
Left/Right Hand
Right Hand
Projection
0.0800 in