  • Mfr # QFG-375-125
  • Zoro # G7905055
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Face Groove
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.3750 in
Bore Dia.
.375"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QFG-375-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.3750 in
Bore Dia.
.375"
Groove Width
.125"
Max. Cutting Depth
.150"
Min. Bore Dia.
3/8"
Split Length
0.270"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Face Groove
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Grade
C2
Application
Groove Boring
Offset
.150"
Projection
0.1500"
Description
Grooving Tool, 0.3750 in, Right Hand