  • Mfr # QFR-025-10X
  • Zoro # G8110821
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.2500 in
Bore Dia.
.245"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QFR-025-10X
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.2500 in
Bore Dia.
.245"
Groove Width
.025"
Max. Cutting Depth
.625"
Radius
0.0125"
Min. Bore Dia.
0.2450"
Max. Bore Depth
5/8"
Neck Dia.
0.1950"
Finish
AlTiN Coated
Offset
.050"
Application
Groove Boring
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Projection
0.0500"
Description
Grooving Tool, 0.2500 in, Right Hand