  • Mfr # QMRR-020-100-060X
  • Zoro # G8437107
/ea
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QMRR-020-100-060X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
Groove Width
.020"
Max. Cutting Depth
.100"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Max. Bore Depth
0.100"
Neck Dia.
0.0400"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
AlTiN Coated
Application
Groove Boring
Cutting Direction
Right Hand
Grade
C2
Offset
.020"
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Projection
0.0200"
Description
Grooving Tool, 0.1875 in, Right Hand