  • Mfr # QMRR-020-100-060
  • Zoro # G7935112
/ea
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QMRR-020-100-060
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
Groove Width
.020"
Max. Cutting Depth
.100"
Neck Dia.
0.0400"
Max. Bore Depth
0.100"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Offset
.020"
Grade
C2
Cutting Direction
Right Hand
Application
Groove Boring
Projection
0.0200"
Description
Grooving Tool, 0.1875 in, Right Hand