  • Mfr # RRM-500-30
  • Zoro # G8411523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
83mm
Shank Dia.
12mm
Bore Dia.
12mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RRM-500-30
Overall Length
83mm
Shank Dia.
12mm
Bore Dia.
12mm
Groove Width
5.00mm
Max. Cutting Depth
30mm
Max. Bore Depth
30.00 mm
Min. Bore Dia.
12.000 mm
Neck Dia.
8.130 mm
Split Length
6.90 mm
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Grade
C2
Cutting Direction
Right Hand
Application
Groove Boring
Offset
3.75mm
Projection
3.760 mm
Description
12.000 mm Min Bore DIA x 30.00 mm Max Bore Depth x 5.000 mm Tooth Width x 3.760 mm Projection x 12.000 mm Shank DIA x 83.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand