  • Mfr # HBB-4803000
  • Zoro # G7942392
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4"
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Bore Depth
3"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBB-4803000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4"
Bore Depth
3"
Shank Dia.
1/2"
Bore Dia.
.480"
Max. Bore Depth
3"
Min. Bore Dia.
0.4600"
Neck Dia.
0.4400"
Split Length
0.960"
Details
Item
Helical Back Rake Boring Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Finish
Uncoated
Projection
0.0200"
Description
0.4600" Min Bore DIA x 3.000" (3) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 4.00" (4) Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand