  • Mfr # QBRK-12500500K
  • Zoro # G816053464
/ea
Key Features
Head Width
0.159"
Min. Bore Dia.
0.1875" (3/16)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Coating
NACRO
Max. Bore Depth
0.500" (1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBRK-12500500K
Country of Origin
United States
Dimensions
Head Width
0.159"
Min. Bore Dia.
0.1875" (3/16)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Depth
0.500" (1/2)
Details
Coating
NACRO
Description
0.1250in 1/8 Broach Width x 0.500in 1/2 Broach Depth x 0.159in Broach Height x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Broaching- Standard Keyway, nACRo Coated