  • Mfr # QBM-4601500X
  • Zoro # G8045624
Overall Length
3.000"
Finish
AlTiN Coated
Bore Depth
1.50"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-4601500X
Overall Length
3.000"
Bore Depth
1.50"
Groove Width
0.2390"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Neck Dia.
0.4350"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0410"
Description
1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.2390" Tooth Width x 0.0410" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand, AlTiN Coated