  • Mfr # QPF-4901800X
  • Zoro # G7896637
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.500"
Angle
.150"
Shank Dia.
.5000"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Reverse Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-4901800X
Overall Length
3.500"
Shank Dia.
Bore Dia.
.490"
Bore Depth
1.80"
Radius
.005"
Groove Width
0.3500"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.4400"
Max. Bore Depth
1.800"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Angle
.150"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Reverse Boring
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0500"
Offset
0.295"
Description
0.4900" Min Bore DIA x 1.800" Max Bore Depth x 0.3500" Tooth Width x 0.0500" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.50" (3-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Axial & Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated