  • Mfr # QBB-1201000-000
  • Zoro # G011946608
Overall Length
2 in
Bore Depth
1 in
SAE or Metric
SAE
Offset
0.0263 in
Projection
0.0300 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-1201000-000
Overall Length
2 in
Bore Depth
1 in
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia. (In.)
0.0900 in
Head Width
0.120 in
Length from Holder
1.090 in
Details
SAE or Metric
SAE
Offset
0.0263 in
Projection
0.0300 in
Min. Bore
0.1320 in
Left/Right Hand
Right Hand
Finish
UN
Description
0.1320in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.0300in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand