  • Mfr # QBB-1601250-000X
  • Zoro # G111946577
Overall Length
2-1/2 in
Projection
0.0400 in
SAE or Metric
SAE
Min. Bore
0.1760 in
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-1601250-000X
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia. (In.)
0.1200 in
Length from Holder
1.590 in
Head Width
0.160 in
Details
Projection
0.0400 in
SAE or Metric
SAE
Min. Bore
0.1760 in
Offset
0.0663 in
Finish
AlTiN
Left/Right Hand
Right Hand
Description
0.1760in Min Bore DIA x 1.250in 1-1/4 Max Bore Depth x 0.0400in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated