  • Mfr # QBT4-080500
  • Zoro # G211946385
Overall Length
1-1/2 in
Offset
-0.0138 in
Neck Dia. (In.)
0.0650 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBT4-080500
Overall Length
1-1/2 in
Neck Dia. (In.)
0.0650 in
Bore Depth
1/2 in
Radius
0.004 in
Length from Holder
0.590 in
Head Width
0.080 in
Min. Bore
0.0900 in
Description
0.0900in Min Bore DIA x 0.500in 1/2 Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand