  • Mfr # QBT4-100200X
  • Zoro # G511946641
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
0.200 in
Finish
AlTiN
SAE or Metric
SAE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBT4-100200X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
0.200 in
Radius
0.004 in
Neck Dia. (In.)
0.0850 in
Head Width
0.100 in
Length from Holder
0.590 in
Details
Finish
AlTiN
SAE or Metric
SAE
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.1100 in (2.8 mm)
Projection
1/64 in
Offset
0.0063 in
Description
0.1100in 2.8 mm Min Bore DIA x 0.200in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated