  • Mfr # QFGF-250-020X
  • Zoro # G1003030
/ea
Key Features
Overall Length
2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0200"
Finish
AlTiN
Radius
0.0100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QFGF-250-020X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0200"
Radius
0.0100"
Min. Bore Dia.
Split Length
0.190"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.0500"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.250" (1/4) Min Bore DIA x 0.0200" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0100" Radius - Carbide Quick Change - Face Grooving Full Radius Right Hand, AlTiN Coated