  • Mfr # BB-2901500G
  • Zoro # G8400883
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.500"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2901500G
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.500"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.290"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.073"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0720 in
Finish - Machining
TiN
Boring Bar Type
Boring
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BB
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1340 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1340 in