  • Mfr # QTMT-080125-14X
  • Zoro # G611240038
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Measurement Type
Metric
Size
M8x1.25
Coating
AlTiN
Projection
0.677 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QTMT-080125-14X
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
M8x1.25
Length from Holder
0.85 mm
Head Width
5.50 mm
Min. Bore Dia.
6.000 mm
Shank Dia.
0.3125 in
Overall Length
2.00 in
Neck Dia.
4.660 mm
Max. Bore Depth
14.00 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Measurement Type
Metric
Coating
AlTiN
Projection
0.677 mm
Angle per Side
30
Included Angle
60
Offset
0.607 mm
Centerline Offset
1.530 mm