  • Mfr # QPF-050500X
  • Zoro # G8430703
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-050500X
Bore Depth
.500"
Neck Dia.
0.0450"
Groove Width
0.0550"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Corner Radius
0.005"
Finish
AlTiN Coated
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Offset
0.027"