  • Mfr # QPF-070200
  • Zoro # G8211235
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
.025 in
Bore Depth
.200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPF-070200
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
.200"
Radius
.005 in
Bore Dia.
.070"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0600"
Groove Width
0.0600"
Max. Bore Depth
0.200"
Min. Bore Dia.
0.0700"
Corner Radius
0.005"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
.025 in
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.045"