  • Mfr # QPF-1801000
  • Zoro # G8369995
Overall Length
2-1/2 in
Finish
Uncoated
Projection
.050 in
Application
For Profiling
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-1801000
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.00"
Bore Dia.
.180"
Radius
.008 in
Shank Dia.
1/4 in
Neck Dia.
0.1500"
Max. Bore Depth
1"
Corner Radius
0.008"
Min. Bore Dia.
0.1800"
Groove Width
0.1350"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Finish
Uncoated
Projection
.050 in
Application
For Profiling
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.105"