  • Mfr # QPF-1201000
  • Zoro # G8070237
Overall Length
2 in
Radius
.005 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Profiling
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-1201000
Overall Length
2 in
Radius
.005 in
Bore Depth
1.00"
Bore Dia.
.120"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
1"
Corner Radius
0.008"
Groove Width
0.1200"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Profiling
Finish
Uncoated
Projection
.050 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.080"