  • Mfr # QIAT2-1000-14X
  • Zoro # G616057952
Coating
AlTiN
Min. Bore Diameter
0.2410"
Head Width
0.219"
Shank Diameter
0.3125" (5/16)
Max. Bore Depth
1.000" (1)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIAT2-1000-14X
Min. Bore Diameter
0.2410"
Head Width
0.219"
Shank Diameter
0.3125" (5/16)
Max. Bore Depth
1.000" (1)
Details
Coating
AlTiN
Description
0.2410in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.0700in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Acme Thread Right Hand, AlTiN Coated