  • Mfr # QBB8-230750X
  • Zoro # G616049605
/ea
Key Features
Min. Bore
0.2500" (1/4)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB8-230750X
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Depth
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Head Width
0.230"
Details
Min. Bore
0.2500" (1/4)
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
AlTiN
Description
0.2500in 1/4 Min Bore DIA x 0.750in 3/4 Max Bore Depth x 0.0580in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length x 0.008in Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated