  • Mfr # QIT-3201500
  • Zoro # G511239736
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Size
8/1/1940
Coating
UN
Head Width
0.320 in
Centerline Offset
0.1325 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-3201500
Dimensions
Size
8/1/1940
Head Width
0.320 in
Length from Holder
1.853 in
Min. Bore Dia.
0.3420 in
Overall Length
3 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Corner Radius
0.002 in
Shank Dia.
3/8 in
Neck Dia.
0.2450 in
Details
Cutting Direction
Right Hand
Coating
UN
Centerline Offset
0.1325 in
Projection
0.0750 in
Offset
0.049 in