  • Mfr # QIT-3601500X
  • Zoro # G711239932
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Size
7/1/1932
Coating
AlTiN
Offset
0.055 in
Neck Dia.
0.2750 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-3601500X
Dimensions
Size
7/1/1932
Neck Dia.
0.2750 in
Min. Bore Dia.
0.3820 in
Shank Dia.
3/8 in
Corner Radius
0.002 in
Head Width
0.360 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Overall Length
3 in
Length from Holder
1.853 in
Details
Cutting Direction
Right Hand
Coating
AlTiN
Offset
0.055 in
Projection
0.0850 in
Centerline Offset
0.1725 in