  • Mfr # QITL-160400
  • Zoro # G911240356
Size
14-56
Coating
UN
Corner Radius
0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QITL-160400
Size
14-56
Corner Radius
0.002 in
Min. Bore Dia.
0.1820 in
Neck Dia.
0.1150 in
Head Width
0.160 in
Length from Holder
0.590 in
Overall Length
1-1/2 in
Max. Bore Depth
0.400 in
Coating
UN
Projection
0.0400 in
Offset
0.023 in
Centerline Offset
0.0662 in