  • Mfr # QIT-3602000
  • Zoro # G111946744
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Thread Size
7-32
Finish - Machining
UN
Max. Depth
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-3602000
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Thread Size
7-32
Max. Depth
2 in
Corner Radius
0.002 in
Neck Dia.
0.2750 in
Head Width
0.360 in
Length from Holder
2.353 in
Details
Finish - Machining
UN
Cutting Direction
Right Hand
Offset
0.055 in
SAE or Metric
SAE
Projection
0.0850 in
Min. Bore
0.3820 in
Centerline Offset
0.1725 in
Description
0.3820in Min Bore DIA x 2.000in 2 Max Bore Depth x 0.0850in Projection x 0.3750in 3/8 Shank DIA x 3.50in 3-1/2 Overall Length x 0.002in Corner Radius #7-32 - Carbide Quick Change - UN Thread - Single Point Right Hand