  • Zoro # G1000574
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
3/8"
Max. Bore Depth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RR-046-6X
Zoro #
G1000574
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
Groove Width
0.0460"
Min. Bore Dia.
Max. Bore Depth
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.1000"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth 0.0460" Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated