  • Mfr # RRL-062-8X
  • Zoro # G1000565
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
1/16"
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RRL-062-8X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
1/16"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.210"
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Left Hand
Projection
0.1000"
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0620" (1/16) Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Left Hand, AlTiN Coated