  • Mfr # RRM-080-15X
  • Zoro # G1000906
/ea
Key Features
Overall Length
57.0 mm
Shank Dia.
6.000 mm
Groove Width
0.790 mm
Finish
AlTiN
Max. Bore Depth
15.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RRM-080-15X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
57.0 mm
Shank Dia.
6.000 mm
Groove Width
0.790 mm
Max. Bore Depth
15.00 mm
Neck Dia.
4.620 mm
Split Length
3.80 mm
Min. Bore Dia.
6.000 mm
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
1.240 mm
Description
6.00 mm Min Bore DIA x 15.00 mm Max Bore Depth 0.790 mm Tooth Width 1.24 mm Projection x 6.000 mm Shank DIA x 57.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated