  • Mfr # RRM-110-10X
  • Zoro # G0997896
/ea
Key Features
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Finish
AlTiN
Neck Dia.
5.380 mm
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RRM-110-10X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Groove Width
1.090 mm
Neck Dia.
5.380 mm
Max. Bore Depth
10.00 mm
Min. Bore Dia.
8.000 mm
Split Length
4.20 mm
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
2.500 mm
Description
8.00 mm Min Bore DIA x 10.00 mm Max Bore Depth 1.090 mm Tooth Width 2.50 mm Projection x 8.000 mm Shank DIA x 63.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated