  • Mfr # BB12-180750
  • Zoro # G416049591
/ea
Key Features
Min. Bore
0.1960" (5 mm)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Left/Right Hand
Right Hand
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Head Width
0.180"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB12-180750
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Depth
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Head Width
0.180"
Details
Min. Bore
0.1960" (5 mm)
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
UN
Description
0.1960in 5 mm Min Bore DIA x 0.750in 3/4 Max Bore Depth x 0.0450in Projection x 0.2500in 1/4 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length x 0.0120in Radius - Carbide Boring Standard Right Hand