  • Mfr # BB12-2601000X
  • Zoro # G616049537
/ea
Key Features
Min. Bore
0.2800"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Left/Right Hand
Right Hand
Bore Depth
1.000" (1)
Head Width
0.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB12-2601000X
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Bore Depth
1.000" (1)
Head Width
0.260"
Details
Min. Bore
0.2800"
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
AlTiN
Description
0.2800in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.0650in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length x 0.0120in Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated