  • Mfr # SRM-020-310
  • Zoro # G8297511
/ea
Key Features
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Size
2.00mm
Diameter Tolerance
-0.0001/-0.0002 in
Overall Length
310.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SRM-020-310
Country of Origin
China
Dimensions
Size
2.00mm
Diameter Tolerance
-0.0001/-0.0002 in
Overall Length
310.00 mm
Diameter
2.0 mm
Dimension Type
Metric
Length
310 mm
Size-Diameter
2.00 mm
Size - Decimal
2.00mm - 0.0787
Shank Dia.
2.000 mm
Details
Item
Round Blank
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Material
C2 Multigrain Carbide
Finish
Uncoated
Decimal Equivalent
0.0787
Drill Blank Shape
Rod
Description
Round Blank, Metric, Carbide, 2.00 mm