  • Mfr # SFAM-100050
  • Zoro # G7850665
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
90 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
35 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFAM-100050
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
90 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
35 mm
Diameter
10mm
Dimension Type
Metric
Cutter Dia. - Machining
10.00mm
Cutter Dia.
10 mm
Milling Dia.
10.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
30 Degrees
List Number
SFAM
End
Square
Finish
Bright (Uncoated)
Type
Single Flute
Grade
C2 Micro Grain
Item
Solid Router Bit
Cutting Direction
Right Hand
Cutting Type
Spiral
End Style
Straight
Material - Machining
End Mill Style
Square
Primary Material Application
Aluminum
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Metric
Drilling Tool Configuration
Individual
Single End/Double End
Single End
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Primary Material Application ISO Code
N
End Mill Application
Finishing
Router Bit Flute Type
Spiral Upcut
Chip Removal Direction
Upcut
Router Bit End Type
End Mill
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Aluminum, Spiral Upcut, Metric, 10 mm Cutter Dia.