  • Mfr # SFAM-120050
  • Zoro # G8003012
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
90 mm
Shank Dia.
12 mm
Length of Cut
40 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFAM-120050
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
90 mm
Shank Dia.
12 mm
Length of Cut
40 mm
Diameter
12mm
Dimension Type
Metric
Cutter Dia. - Machining
12.00mm
Cutter Dia.
12 mm
Milling Dia.
12.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
30 Degrees
List Number
SFAM
End
Square
End Style
Straight
Grade
C2 Micro Grain
Cutting Direction
Right Hand
Item
Solid Router Bit
Cutting Type
Spiral
Type
Single Flute
Finish
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Primary Material Application
Aluminum
Measurement System
Metric
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Single End/Double End
Single End
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
End Mill Style
Square
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Primary Material Application ISO Code
N
End Mill Application
Finishing
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Router Bit Flute Type
Spiral Upcut
Chip Removal Direction
Upcut
Router Bit End Type
End Mill
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Aluminum, Spiral Upcut, Metric, 12 mm Cutter Dia.