  • Mfr # SFLM-060-20
  • Zoro # G8224097
/ea
Key Features
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
20 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFLM-060-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
20 mm
Diameter
6mm
Dimension Type
Metric
Cutter Dia. - Machining
6.00mm
Cutter Dia.
6 mm
Milling Dia.
6.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
25 Degrees
List Number
SFLM
End
Square
Cutting Type
Spiral
Item
Solid Router Bit
Type
Single Flute
Cutting Direction
Left Hand
Finish
Bright (Uncoated)
End Style
Straight
Grade
C2 Micro Grain
Primary Material Application
Composite, Plastic
Single End/Double End
Single End
Material - Machining
End Mill Application
Finishing
Drilling Tool Configuration
Individual
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Uncoated
End Mill Style
Square
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Primary Material Application ISO Code
O
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Router Bit Flute Type
Spiral Downcut
Router Bit End Type
End Mill
Chip Removal Direction
Downcut
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Composite, Plastic, Spiral Downcut, Metric, 6 mm Cutter Dia.