  • Mfr # SFPM-100-30
  • Zoro # G7981197
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
30 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFPM-100-30
Dimensions
Overall Length
150 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
30 mm
Neck Dia.
9.90 mm
Dimension Type
Metric
Diameter
10mm
Neck Length
70.00 mm
Cutter Dia. - Machining
10.00mm
Cutter Dia.
10 mm
Milling Dia.
10.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
25 Degrees
List Number
SFPM
End
Square
End Style
Straight
Item
Solid Router Bit
Grade
C2 Micro Grain
Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Type
Spiral
Cutting Direction
Right Hand
Type
Single Flute
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
End Mill Application
Finishing
Measurement System
Metric
End Mill Style
Square
Primary Material Application
Composite, Plastic
Single End/Double End
Single End
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Primary Material Application ISO Code
O
Router Bit Flute Type
Spiral Upcut
Chip Removal Direction
Upcut
Router Bit End Type
End Mill
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Composite, Plastic, Spiral Upcut, Metric, 10 mm Cutter Dia.