  • Mfr # MEF-125-1000
  • Zoro # G9200357
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-125-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
Length of Cut
0.125 in
Shank Dia.
3/16 in
Overall Length
2 in
Neck Dia.
0.121 in
Milling Dia.
0.125 in
Neck Length
0.875 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Hardened (H) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Helix Angle
20 Degrees
Shank Type
Straight
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Square End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
List Number
MEF
Non Ferrous (N) Compatibility
End Mill Style
Square
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.125 in, Overall Length 2 in, Shank Dia. 3/16 in, Neck Dia. 0.121 in