  • Mfr # MEF-030-045K
  • Zoro # G9199237
Milling Diameter
0.0300"
Length of Cut
0.045 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-030-045K
Milling Diameter
0.0300"
Length of Cut
0.045 in
Milling Dia.
0.03 in
Neck Dia.
0.029 in
Neck Length
0.1530"
End Mill Style
Square
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Square End Mill
Measurement System
Metric
AAA
Material Applications
Material - Machining
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Description
Square End Mill, 0.03 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.045 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.029 in