  • Mfr # MEF-047-500K
  • Zoro # G9199657
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.071 in
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-047-500K
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0500"
Length of Cut
0.071 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.045 in
Neck Length
0.429 in
Milling Dia.
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Yes
Item
Square End Mill
Steel (P) Compatibility
List Number
MEF
Cast Iron (K) Compatibility
Finish
Bright (Uncoated)
Super Alloy (S) Compatibility
End Mill Style
Square
Shank Type
Straight
End Mill Application
Roughing/Finishing
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material Applications
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.046875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.071 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.045 in