  • Mfr # MEF-047-500
  • Zoro # G9199578
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.071 in
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-047-500
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0470"
Length of Cut
0.071 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
Neck Length
0.429 in
Neck Dia.
0.045 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
End Mill Style
Square
End Mill Application
Roughing/Finishing
Hardened (H) Compatibility
Yes
Finish
Bright (Uncoated)
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Helix Angle
20 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
List Number
MEF
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
Item
Square End Mill
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.046875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.071 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.045 in