  • Mfr # MEF-031-375
  • Zoro # G9199298
Milling Diameter
0.0310"
Length of Cut
0.046875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-031-375
Milling Diameter
0.0310"
Length of Cut
0.046875 in
Neck Dia.
0.029 in
Milling Dia.
0.031 in
Neck Length
0.3281 in
Item
Square End Mill
Finish
nACRo
End Mill Style
Square
Measurement System
Metric
Material - Machining
Finish - Machining
nACRo
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Description
Square End Mill, 0.031 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.046875 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.029 in