  • Mfr # HBB-060375X
  • Zoro # G0990004
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Projection
0.0050"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBB-060375X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0500"
Max. Bore Depth
3/8"
Split Length
0.120"
Min. Bore Dia.
0.0550"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0050"
Description
0.055" Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth 0.005" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand, AlTiN Coated