  • Mfr # HBB-3602500X
  • Zoro # G0987518
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
3/8"
Projection
0.0200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBB-3602500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4"
Shank Dia.
3/8"
Max. Bore Depth
2-1/2"
Split Length
0.720"
Min. Bore Dia.
0.3400"
Neck Dia.
0.3200"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0200"
Description
0.340" Min Bore DIA x 2.500" (2-1/2) Max Bore Depth 0.020" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 4.00" (4) Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand, AlTiN Coated