  • Mfr # BBL-200500X
  • Zoro # G0982338
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/4"
Projection
0.0500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-200500X
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Radius
0.0060"
Groove Width
0.1500"
Neck Dia.
0.1500"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Split Length
0.175"
Max. Bore Depth
1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0500"
Description
0.200" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.1500" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated