  • Mfr # BB-070150X
  • Zoro # G0988936
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Radius
0.0030"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-070150X
Overall Length
1-1/2"
Radius
0.0030"
Shank Dia.
1/8"
Min. Bore Dia.
0.0700"
Neck Dia.
0.0550"
Groove Width
0.0700"
Max. Bore Depth
0.150"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Description
0.070" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.015" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated