  • Mfr # BB-110300X
  • Zoro # G0983914
Projection
0.0270"
Radius
0.0030"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-110300X
1-1/2"
Radius
0.0030"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Split Length
0.085"
Neck Dia.
0.0830"
Groove Width
0.0700"
Max. Bore Depth
0.300"
Projection
0.0270"
Description
0.110" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.027" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated