  • Mfr # BB-3602000X
  • Zoro # G0986985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Radius
0.0060"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3602000X
Overall Length
4"
Radius
0.0060"
Shank Dia.
3/8"
Neck Dia.
0.2700"
Max. Bore Depth
2"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Description
0.360" Min Bore DIA x 2.000" (2) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.090" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 4.00" (4) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated