  • Mfr # BB-360900X
  • Zoro # G0990668
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Shank Dia.
3/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-360900X
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Radius
0.0060"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Max. Bore Depth
0.900"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Description
0.360" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.090" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated